
Ocean Green Prescription Colored Contact Lenses
| Color | Green |
| Style | Ocean |
| Type | 0.00 / Plano |
| Material | Polyhema |
| Diameter | 14.2mm |
| Water Content | 38% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.6mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | Good for dark eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |
|
The lightweight material composition of regular contact lenses offers an ideal balance between durability and softness. Water content and thin profile ensures comfort and hydration during wear. Note: The lens appears yellow in the actual photo.
|
|
Original: $7.99
-70%$7.99
$2.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Green |
| Style | Ocean |
| Type | 0.00 / Plano |
| Material | Polyhema |
| Diameter | 14.2mm |
| Water Content | 38% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.6mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | Good for dark eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |
|
The lightweight material composition of regular contact lenses offers an ideal balance between durability and softness. Water content and thin profile ensures comfort and hydration during wear. Note: The lens appears yellow in the actual photo.
|
|





















